NFC – prosty sposób, by płacić telefonem

Płatności kartami zbliżeniowymi przestały budzić obawy użytkowników i stały się codziennością. Nie każdy jednak wie, że płacenie kartą w sklepie czy punkcie usługowym można uprościć jeszcze bardziej, wykorzystując technologię NFC.

NFC to technologia, dzięki której jest możliwa wymiana danych między urządzeniami na odległość 20 centymetrów. Wykorzystują ją między innymi smartfony, które dzięki NFC łączą się z innymi urządzeniami – np. słuchawką bezprzewodową czy zestawem głośnomówiącym. Ale technologię NFC można wykorzystać także do płacenia za zakupy. Dzięki NFC, smartfon może działać tak jak karta płatnicza.

Jak działają płatności zbliżeniowe NFC?

Płatności zbliżeniowe telefonem z technologią NFC

Żeby móc skorzystać z płatności NFC trzeba mieć telefon, wyposażony w antenę NFC (ma ją coraz więcej modeli nowych smartfonów), a także kartę SIM, która obsługuje NFC. Konieczne jest również zainstalowanie w telefonie aplikacji do płatności zbliżeniowych (żeby ją pobrać, trzeba skontaktować się z operatorem swojej sieci komórkowej). To jeszcze nie koniec – ostatnim etapem przygotowań do płatności jest zainstalowanie w aplikacji kart płatniczych, z których będziemy korzystać zbliżeniowo za pośrednictwem NFC. Jednocześnie można w ten sposób korzystać z kart przypisanych do rachunków bankowych w różnych bankach (wówczas przy płatności wybieramy, z której chcemy skorzystać lub ustawiamy jedną z nich jako domyślną). Karty, które obsługują płatności NFC to np. te z symbolem MasterCard PayPass lub Visa Card V Pay.

Przygotowań do płacenia jest sporo, ale te kilkadziesiąt minut, jakie spędzić trzeba na konfiguracji płatności, odzyskamy bardzo szybko. Płatności NFC w praktyce polegają bowiem na… zbliżeniu telefonu komórkowego do terminala płatniczego. Jeśli transakcja nie przekracza kwoty 50 zł, nie trzeba potwierdzać jej numerem PIN, potwierdzenie wymagane jest dopiero przy większych kwotach, czyli dokładnie tak samo, jak to ma miejsce w przypadku kart zbliżeniowych.

Co ciekawe, żeby skorzystać z płatności NFC nie trzeba nawet odblokowywać telefonu, jeśli wybierzemy taką opcję podczas konfigurowania aplikacji w smartfonie.

Gdzie zapłacimy dzięki NFC?

Z płatności zbliżeniowych można skorzystać wszędzie tam, gdzie zainstalowany jest terminal do tego typu płatności. Innymi słowy – tam, gdzie można zapłacić zbliżeniowo kartą płatniczą, można także zapłacić zbliżeniowo smartfonem z NFC. W praktyce taką możliwość mamy już w większości sklepów i punktów usługowych, które obsługują płatności bezgotówkowe.

Kto może płacić NFC?

Żeby móc skorzystać z technologii NFC do dokonywania płatności, trzeba przede wszystkim mieć telefon z anteną NFC i odpowiednią kartę SIM, a także kartę płatniczą, która obsługuje płatności zbliżeniowe. O ile z kartami płatniczymi w bankach nie powinno być problemu, o tyle trzeba wiedzieć, że nie wszyscy operatorzy sieci komórkowych oferują klientom karty SIM z NFC. Tego typu karty możemy kupić w sieci Orange i T-Mobile. Żeby mieć pewność, czy można skorzystać z płatności NFC w swoim banku, trzeba to sprawdzić na stronie banku (np. klienci Raiffeisen Banku mogą płacić NFC tylko wówczas, gdy mają komórkę w T-Mobile).

Oczywiście z płatności bezdotykowyh możemy również korzystać za pomocą kart płatniczych wyposażonych w tą technologię. Karty tego typu są wydawane przez większość banków, zarówno w przypadku kont osobistych, jak również do rachunków dla firm.

Dobrze sprawdzić przy okazji tabelę opłat i prowizji, bo bank może pobierać opłaty za skorzystanie z tego sposobu płatności.

Bezpieczeństwo płatności NFC

Sceptycy uważają, że płacenie NFC nie należy do najbezpieczniejszych, ale eksperci twierdzą, że płatność telefonem pod względem bezpieczeństwa nie różni się niczym od płatności kartą zbliżeniową. Plusem wykorzystania technologii NFC jest z pewnością fakt, że dzięki niej nie trzeba pamiętać o noszeniu ze sobą portfela. Nie trzeba także dawać nikomu swojej karty, np. kelnerowi w restauracji czy sprzedawcy w sklepie. A jeśli telefon komórkowy z aplikacją do płatności NFC zostanie skradziony lub zgubiony, wystarczy zadzwonić do banku i zastrzec usługę, tak jak to czynimy w przypadku zgubienia karty płatniczej.