Co to jest BLIK i jak nim płacić?

W pierwszym roku działania usługi płatności BLIK odnotowano ponad 2,5 miliona transakcji, a jego popularność nieustannie rośnie.

Rośnie też świadomość użytkowników, którzy doceniają przede wszystkim wygodę i niezawodność tego rozwiązania i wszystko wskazuje na to, że ten stan rzeczy w przyszłości szybko się nie zmieni. Jak pokazują ostatnie badania jedynie w II kwartale 2017 r. wykonano za jego pośrednictwem ponad 7 milionów transakcji. W skali półrocza to prawie 13 milionów. W pierwszych trzech miesiącach 2017 r. Polacy zapłacili BLIKIEM za zakupy w internecie 3,6 miliona razy. W sklepach stacjonarnych prawie 360 tys. razy. Ponadto wypłacili z bankomatów BLIKIEM ponad 1,6 miliona razy  i zrobili 311 tys.  przelewów na numer telefonu. BLIKIEM można od niedawna płacić także w placówkach Poczty Polskiej, a dzięki projektowi realizowanemu wspólnie z KIR, także w coraz większej liczbie jednostek administracji publicznej.

Co to jest BLIK?

Mobilny system płatności, dzięki któremu można zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, za usługi, za zakupy w internecie, a także wypłacić pieniądze z bankomatu – tak najprościej określić można BLIK.

BLIK obsługiwany przez Polski Standard Płatności został udostępniony użytkownikom 9 lutego 2015 r. Od tego czasu ciągle dynamicznie się rozwija, zarówno pod kątem sieci akceptacji, jak i samych funkcjonalności systemu. Wszystko zaczęło się od systemu IKO stworzonego przez bank PKO BP, który stał się protoplastą BLIKa. Według deklaracji twórców system miał ułatwiać szybkie i bezpieczne wypłaty z bankomatów i płatności za zakupy.

Potencjał zaproponowanego rozwiązania dostrzegły inne banki i tak wspólnie stworzyły standard BLIK. Obok PKO były to Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank oraz ING Bank Śląski. Początkowo technologia była raczej traktowana jako ciekawostka dla grona zainteresowanych nowinkami użytkowników. Prawdziwy przełom nastąpił w 2016 r. w momencie, gdy udostępniono możliwość dokonywania płatności internetowych bez konieczności potwierdzania każdej z nich osobnym kodem.

Twórcy BLIK wskazywali rosnącemu gronu użytkowników kierunek rozwoju i możliwości jakie daje nowy standard w tej kampanii:

Obecnie nieustannie rośnie liczba sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych akceptujących ten standard. Do wykonania transakcji nie potrzebujemy karty płatniczej, a jedynie telefonu komórkowego. Korzystając z aplikacji swojego banku, generujemy sześciocyfrowy kod, który wpisujemy w terminalu do kart płatniczych, a następnie transakcję akceptujemy w telefonie. Każdy wygenerowany w ten sposób kod jest unikalny i ważny tylko przez dwie minuty. Dzięki temu system jest bezpieczny – nawet jeśli ktoś podejrzy kod na naszym telefonie, jest niewielka szansa, że w ciągu dwóch minut zdąży go wykorzystać.

Warto wiedzieć, że BLIK służyć może nie tylko do dokonania płatności (w mBnaku możliwa jest również akceptacja płatności mTransfer za pomocą Blika), ale także do wykonania przelewu (do przesłania pieniędzy wystarczy numer telefonu odbiorcy, nie trzeba znać numeru konta bankowego) oraz wypłaty pieniędzy z bankomatu. Tu także wystarczy mieć przy sobie telefon komórkowy, w bankomacie wybrać opcję „wypłata bez karty”, wpisać kod, wygenerowany przez aplikację mobilną i potwierdzić transakcję na telefonie, wpisując kod PIN.

W jakich bankach działa BLIK?

System stworzony został przez sześć banków: Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP. Obecnie z mobilnych płatności BLIK mogą korzystać klienci Alior Banku, Banku Millenium, Banku Zachodniego WBK, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO Banku Polskiego, Inteligo, Getin Banku, T-mobile Usługi Bankowe. Operator BLIKA, czyli Polski Standard Płatności zapowiada, że już wkrótce BLIKIEM płacić będą mogli także klienci Credit Agricole, Eurobanku, BNP Paribas Bank Polska, Idea Banku oraz Raiffeisen Banku Polska S.A.

Konta oferujące funkcjonalność BLIK

Alior BankKonto Jakże Osobiste
Konto rozsądne
Konto internetowe
Konto alior rachunki bez opłat
Millennium BankKonto 360
Konto 360 Student
BZ WBKKonto godne polecenia
Konto 1|2|3
Konto aktywni 50+
ING Bank ŚląskiKonto osobiste Direct
Konto Direct 13-18
Konto Direct 18-26
Konto Komfort
mBankeKonto
eKonto m
PKO Konto dla młodych
PKO konto za zero
PKO konto pierwsze
PKO konto bez granic
PKO konto aurum
PKO konto platinium II
Konto indywidualne inteligo
Konto wspólne inteligo
Konto firmowe inteligo
Orange Finanse Konto osobiste
Getin BankGetin Proste Zasady
Getin Up
Getin UP Free
Konto oszczędnościowe
Celowe konto oszczędnościowe
Konto walutowe
Konto Freemium
Konto Premium

Gdzie można płacić BLIKIEM?

Na stronie Polskiego Standardu Płatności czytamy, że z BLIKA można skorzystać w jednym ze 130 tysięcy terminali płatniczych, 27 tysiącach sklepów internetowych, 14,5 tysiąca bankomatów (w tym bankomaty Euronet i Planet Cash). Wśród punktów, akceptujących nowy system mobilnych płatności są między innymi stacje Shell i Orlen, sklepy Empik, sieci kin Multikino i Helios, salony prasowe, wiele sklepów odzieżowych, a także sklepy internetowe, w których działają płatności online obsługiwane przez Dotpay, Przelewy24 lub Tpay.com.

Głównym kanałem transakcji BLIK staje się jednak segment e-commerce. Ponad 60 proc. transakcji to właśnie płatności za zakupy w sklepach internetowych, realizowane zarówno przez tradycyjne strony internetowe, jaki i aplikacje oraz mobilne wersje stron sklepów. Dla porównania, po dwóch latach funkcjonowania systemu transakcje e-commerce i m-commerce stanowiły 40 proc. wszystkich dokonywanych BLIKIEM. Oczywistym więc jest, że allegro również udostępnia ten rodzaj płatności:

Co to jest czek BLIK?

Banki mają w swojej ofercie rownież bardzo interesującą funkcjonalność – czeki BLIK. Umożliwiają one przekazanaie pieniędzy osobom, które nie muszą mieć konta bankowego ani dostępu do interentu. Wypłaty pienędzy z czeku BLIK można dokonać z bankomatu wspierajacego tę funkcjonalność.

Jak to działa?

  • Wystawienie czeku na dowolną kwotę umożliwia aplikacja mobilna banku
  • Wystawiając czek otrzymujemy unikalny numer czeku oraz hasło
  • Dane te można wysłać smsem do osoby, której chcemy przekazać pieniądze
  • Odbiorca czeku, może udać się do bankomatu i wypłacić pieniądze, wpisując na klawiaturze indywidualny numer i hasło.- Możliwa jest wypłata całości lub części przekazanych pieniędzy. Po wygaśnięciu ważności czeku (72 godziny) niewykorzystana kwota zostanie zwrócona do nadawcy.

Dzięki płatnościom BLIKIEM zyskujesz więcej

Pomysłodawcy systemu mobilnych płatności od samego początku kuszą użytkowników dodatkowymi bonusami, które otrzymać można za korzystanie z BLIKA. Obecnie płatność BLIKiem premiuje np. AXA Assistance, która oferuje 30% zniżki za zakup ubezpieczenia przy wykorzystaniu BLIK. Do 31 sierpnia 2017 r. trwała również wspólna akcja BLIK i portalu crowdfundingowego wspieram.to. – za wsparcie dowolnego projektu wspieram.to kwotą min. 10 zł, za pośrednictwem BLIK jako metody płatności – BLIK dołożył 10 zł od siebie!

Aktualne promocje, związane z systemem płatności mobilnych można znaleźć na stronie Polskiego Standardu Płatności.

Jak będzie rozwijał się BLIK?

Obecnie płatności mobilne możemy wykorzystywać nie tylko w prywatnych punktach usługowych i sklepach, ale również docelowo w 500 jednostkach administracji publicznej. To oznacza, że wszędzie tam, gdzie musimy płacić (np. za wymianę dokumentów lub tzw. „znaczki skarbowe”), będziemy mogli zrobić to wykorzystując swój smartfon i aplikację banku. Już dziś BLIKiem zapłacimy np. wyrabiając nowe tablice rejestracyjne do samochodu. Płatności dokonamy bezpośrednio u urzędnika bez konieczności wizyty w kasie urzędu. Płatności BLIK akceptuje również Poczta Polska.

Dziś można zaobserwować, że BLIK to przede wszystkim płatności za zakupy w sieci i w tym kierunku niewątpliwie pójdzie dalsza ekspansja tego standardu. Poza płatnościami w sieci coraz większą popularność zyskiwać będą również wypłaty z bankomatów za pomocą telefonu, tym bardziej, że kolejne banki wprowadzają opłaty za korzystanie z bankomatów dla kwot poniżej 100 zł, jednak wypłaty przy pomocy BLIK pozostają darmowe.

Zapewne zyskają również na popularności płatności telefonem za zakupy i usługi stacjonarne. Być może już wkrótce portfele z gotówką i kartami płatniczymi zostaną zupełnie wyparte przez płatności BLIK. W końcu każdemu zdarza się czasem zapomnieć z domu portfela ale o telefonie zwykle pamiętamy.