Usługi cashback i moneyback
Założenie rachunku bankowego trwa kilka minut. Osoby posiadające dostęp do tego produktu bankowego i korzystające z karty debetowej, mogą liczyć na dodatkowe korzyści. Jakie?
Według danych NBP z rachunków bankowych korzysta ok. 77% dorosłych Polaków. Osoby, które zdecydowały się założyć konto w banku, najczęściej mają również dostęp do karty płatniczej. Systematyczne korzystanie z tych produktów niesie za sobą dodatkowe korzyści – mowa choćby o programach cashback i moneyback. Mimo że nie są to pojęcia nowe, to jednak wciąż wielu użytkowników nie wie, co się pod nimi kryje. Sprawdź, czy prawidłowo rozróżniasz oferowane przez banki programy do kont bankowych.
Cashback – wypłać pieniądze, robiąc zakupy
Regulowanie rachunku za codzienne zakupy kartą płatniczą nikogo już nie dziwi. Mimo że bankowość internetowa wciąż się rozwija i ułatwia klientom indywidualnym opłacanie zobowiązań czy rachunków, to jednak są takie sytuacje, kiedy potrzebujemy dostępu do gotówki. Alternatywą dla szukania najbliższego bankomatu jest skorzystanie z programu cashback, czyli możliwości wypłacenia gotówki np. w sklepie przy wykonywaniu transakcji kartą płatniczą. To oszczędność czasu i idealne rozwiązanie, gdy nie klient banku znalazł się w mieście, którego topografii nie zna.
Kiedy po raz pierwszy klienci banków mogli skorzystać z usługi cashback? W Polsce taka możliwość pojawiła się w 2006 r., a w gronie pierwszych banków udostępniających ten produkt znalazły się m.in. PKO Bank Polski i mBank. Dziś placówek, w który przy okazji zakupów można wypłacić gotówkę jest naprawdę wiele – wystarczy wskazać tylko sieciowe sklepy handlowo-usługowe.
Jeżeli chodzi o ograniczenia programu cashback, to trzeba pamiętać, że w ten sposób nie można wypłacić każdej sumy pieniędzy – jednorazowy limit to 300 zł. Osoby zainteresowane pobraniem większej kwoty mogą jednak wykonać wiele takich transakcji, uzyskując w ten sposób dostęp do takiej kwoty, której potrzebują. Jeżeli chodzi o minusy tego programu, to zdarza się, że pracownik punktu usługowo-handlowego żąda dodatkowej opłaty za przeprowadzenie dodatkowej transakcji.
Moneyback – zarabiaj, płacąc kartą płatniczą
Systematyczne korzystanie z karty płatniczej może przynieść użytkownikowi wymierne korzyści. Moneyback to program oferowany przez większość banków działających na terenie Polski. Polega on na tym, że użytkownik karty płatniczej otrzymuje bonus za jej regularne użytkowanie – bank zwraca np. 2% wydanej kwoty.
Jako pierwszy program moneyback zaoferował BZ WBK. Wówczas, czyli w 2009 r., była to ciekawa usługa, która pozwoliła wyróżnić produkty tego banku wśród innych. Współcześnie moneybank jest dostępny w większości banków, a różnica sprowadza się do wysokości maksymalnej kwoty, którą bank doliczy do prowadzonego na rzecz klienta rachunku bankowego.
Moneyback jest szczególnie korzystny z punktu widzenia klientów intensywnie użytkujących kartę płatniczą – oni mogą liczyć, że co miesiąc ich konto bankowe zostanie zasilone dodatkową kwotą. W takim przypadku wybór produktu uwzględniającego program moneyback po prostu się opłaca. Co ciekawe, odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego leży po stronie banku, zaś klient nie musi uwzględniać otrzymanej kwoty w rozliczeniu rocznym.
Uważaj na… pułapki
Zarówno cashback, jak i moneyback to programy wpływające na atrakcyjność produktów oferowanych przez poszczególne banki. Z punktu widzenia użytkownika szczególnie kuszący jest drugi program, bo umożliwia wygenerowanie dodatkowego dochodu, który jest uzależniony wyłącznie od częstotliwości korzystania z karty płatniczej i wydanej w ten sposób kwoty. Wdrożone przez bank rozwiązanie nie jest jednak gestem dobroci, ale przemyślaną strategią marketingową.
Różne ośrodki badawcze po analizie przeprowadzonych badań doszły do tego samego wniosku – konsumenci kupują więcej, gdy mają zamiar płacić kartą debetową. Mimo korzyści płynących z posiadania w portfelu plastikowej karty, warto zatem pamiętać, że wszelkie programy udostępniane przez banki mają w ostateczności przynosić im większe zyski.