Strona: Top Konta Bankowe » Płatności BLIK

Płatności BLIK – możesz pozbyć się karty płatniczej

W pierwszym roku działania usługi płatności mobilnych BLIK odnotowano ponad 2,5 miliona transakcji.

Ale nadal nie można o BLIKU powiedzieć, że jest powszechnie znany – mimo iż można nim płacić w ponad 130 tysiącach terminali płatniczych, obsługa sklepów i punktów usługowych nie zawsze wie, czym jest BLIK. A warto poznać ten system, bo płacąc BLIKIEM nie tylko korzystamy z bezpiecznych płatności, ale możemy dodatkowo zyskać.

Co to jest BLIK?

Mobilny system płatności, dzięki któremu można zapłacić za zakupy w sklepach stacjonarnych, za usługi, za zakupy w internecie, a także wypłacić pieniądze z bankomatu – tak najprościej określić można BLIK. Do wykonania transakcji nie potrzebujemy karty płatniczej, a jedynie telefonu komórkowego. Korzystając z aplikacji swojego banku, generujemy sześciocyfrowy kod, który wpisujemy w terminalu do kart płatniczych, a następnie transakcję akceptujemy w telefonie. Każdy wygenerowany w ten sposób kod jest unikalny i ważny tylko przez dwie minuty. Dzięki temu system jest bezpieczny – nawet jeśli ktoś podejrzy kod na naszym telefonie, jest niewielka szansa, że w ciągu dwóch minut zdąży go wykorzystać.

Warto wiedzieć, że BLIK służyć może nie tylko do dokonania płatności, ale także do wykonania przelewu (do przesłania pieniędzy wystarczy numer telefonu odbiorcy, nie trzeba znać numeru konta bankowego) oraz wypłaty pieniędzy z bankomatu. Tu także wystarczy mieć przy sobie telefon komórkowy, w bankomacie wybrać opcję „wypłata bez karty”, wpisać kod, wygenerowany przez aplikację mobilną i potwierdzić transakcję na telefonie, wpisując kod PIN.

W jakich bankach działa BLIK?

System stworzony został przez sześć banków: Alior Bank, Bank Millenium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP. Od maja 2016 roku z mobilnych płatności BLIK mogą korzystać także klienci Getin Noble Banku, a operator BLIKA, czyli Polski Standard Płatności zapowiada, że już wkrótce BLIKIEM płacić będą mogli także klienci Credit Agricole, Eurobanku, NeoBanku, BNP Paribas Bank Polska i Idea Banku.

Gdzie można płacić BLIKIEM?

Na stronie Polskiego Standardu Płatności czytamy, że z BLIKA można skorzystać w jednym ze 130 tysięcy terminali płatniczych, 27 tysiącach sklepów internetowych, 14,5 tysiąca bankomatów (w tym bankomaty Euronet i Planet Cash). Wśród punktów, akceptujących nowy system mobilnych płatności są między innymi stacje Shell i Orlen, sklepy Empik, sieci kin Multikino i Helios, salony prasowe, wiele sklepów odzieżowych, a także sklepy internetowe, w których działają płatności online obsługiwane przez Dotpay, Przelewy24 lub Tpay.com.

Dzięki płatnościom BLIKIEM zyskujesz więcej

Pomysłodawcy systemu mobilnych płatności od samego początku kuszą użytkowników dodatkowymi bonusami, które otrzymać można za korzystanie z BLIKA. I tak na przykład płacąc BLIKIEM w księgarni PWN dostaniemy 20 zł rabatu (przy zakupach za minimum 59 zł). Podobną promocję oferował Empik oraz sieć sklepów Tchibo. Płacąc BLIKIEM w sieci kin Multikino do maja 2016 roku można było otrzymać voucher na darmowy bilet do kina. Aktualne promocje, związane z systemem płatności mobilnych można znaleźć na stronie Polskiego Standardu Płatności.

Jak będzie rozwijał się BLIK?

Obecnie płatności mobilne możemy wykorzystywać tylko w prywatnych punktach usługowych i sklepach, ale twórcy systemu pracują nad zwiększaniem liczby miejsc, w których zapłacimy bez użycia karty. Na stronie Polskiego Systemu Płatności czytamy, że w planach jest wprowadzenie BLIKA do 500 jednostek administracji publicznej. To oznacza, że wszędzie tam, gdzie musimy płacić (np. za wymianę dokumentów lub tzw. „znaczki skarbowe”), będziemy mogli zrobić to wykorzystując swój smartfon i aplikację banku.